Pozew do sądu kapturowego chełmskiego dla starszych ziemskich chełmsko-bełskich względem niewypłacenia prowizji od wyderkafu

Jan Reuth przełożony (superior) rezydencji jezuitów w Krasnymstawie w jej imieniu pozywa do sądu kapturowego ziemi chełmskiej i powiatu krasnostawskiego Chaima Zelkowicza z Chełma, Beniamina Lewkowicza z Zamościa, Lewka Ickowicza z Szczebrzeszyna, Majera Józefowicza z Turobina, Berka Majerowicza z Chełma, Marka Jakubowicza z Bełza, Szmula Moszkowicza z Lubomla, Irsza Moszkowicza z Hrubieszowa, Icka Wulfowicza z Tarnogrodu, Mendla Aronowicza z Tyszowców starszych kahałów ziemi chełmskiej i województwa bełskiego [w tym Ordynacji Zamojskiej] względem sumy 32 000 złp pożyczonej im z fundacji służącej rezydencji jezuitów, z której to sumy wyderkafowej starsi ziemscy zobowiązali się wypłacać do rąk superiora rocznie kwartałami prowizję pod karą określoną w kontrakcie wyderkafowym, lecz w okresie bezkrólewia odmówili. Jezuici domagają się zwrotu całej z sumy wraz z ustalonymi odsetkami i dostarczenia jej do urzędu grodzkiego chełmskiego.
Archiwum: Archiwum Państwowe w Lublinie (APL)
Zespół: Księgi grodzkie krasnostawskie
Sygnatura: APL CRRMO 20, s. 957v-959v
Data wytworzenia: 20.02.1697
Miejsce powstania: Chełm
Nazwy geograficzne: Bełz, Chełm, Hrubieszów, Krasnystaw, Luboml, Szczebrzeszyn, Tarnogród, Turobin, Tyszowce, Zamość
Relację o złożeniu pozwu do ksiąg grodzkich krasnostawskich zdał 25 II 1697 woźny Wojciech Januszowski. Opieczętowaną kopię pozwu złożono w bożnicy w Zamościu.